Friday , May 25 2018
Loading...
Loading...

Konsumoni sa më shumë spinaq. Ja arsyeja.

Spinaqi është një bimë barishtore që mbillet, e cila përdoret për tu ushqyer duke e bërë gjellë, sallatë etj.

Përveç hekurit, spinaqi ka shumë lloje vitaminash (A, C, E, K, B6), por edhe elementë si mangan, kalcium, selen, zink etj.

Spinaqi është një burim i pasur i acideve yndyrore Omega 3. Ai ndihmon për të ngadalësuar procesin natyror të plakjes dhe parandalon kancerin e gjirit dhe lëkurës. EL

Spinaqi është i këshillueshëm edhe për ata që nuk duan të shtojnë në peshë, pasi nuk përmban kolesterol.  Gjithashtu ai përmban kolin dhe inositol, substanca këto që ndihmojnë për të parandaluar aterosklerozën apo trashjen dhe forcim të arterieve.
Spinaqi ndihmon në stabilizimin e sheqerit në gjak te diabetikët.  EL

Spinaqi është i ngarkuar me flavonoid që funksionon si antioksidant dhe agjent antikancerogjen.  Ai përmban karotenoid që lufton kancerin .

Njëkohësisht, spinaqi është i dobishëm edhe në rastet e mëposhtme: Anemia, tumoret, kapsllëk, pagjumësi, Shëndoshje, pezmatim nervi (pezmatimi i nervave), lodhje nervore, presionin e lartë të gjakut, Bronkit, kancer në zorrën e trashë, kanceri i prostatës, kanceri i gjirit, Osteoporozën, mostretje (tretjes kronik ). Gjithashtu ndihmon në kurimin e sëmundjeve të veshkave, fshikëzës dhe mëlçisë.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published.